Grafická karta od AMD Big Navi by měla být brzy vydána. Spekulace.

Grafická karta od AMD Big Navi by měla být brzy vydána. Spekulace.

Už v době uvedení karet RX 5700 a RX 5700XT nám všem bylo jasné, že AMD uvede ještě výkonnější karty tzv.:High-End fanoušci ho nazvali Big Navi.
Nejznámější leaker Komachi naznačuje, že by se tak brzy mohlo stát, očekává se to na konferenci GTC 2020. Konference bude probíhat mezi 22. a 26. březnem.

 

https://hothardware.com/news/amd-radeon-big-navi-specs-5120-cores-24gb-hbm2e

 

Jak poukázali novináři z hothardware a PCGamesN, tyto certifikáty RRA se obvykle vydávají měsíc před uveřejněním produktu, takže bychom tyto karty mohli vidět v co nejbližší době.

Jak je to pravděpodobné?

Nejsme si však tak jistí, že se to skutečně stane.
Jak vidíte, podle jiných zpráv ze serveru PCGamesN, AMD uspořádá pouze setkání investorů, kde je pravděpodobné, že odhalí RDNA 2.

Pokud Team Červených nechce omezit prodeje svých současných grafických karet tím, že vydá Big Navi, může tak učinit právě na závěr roku, kdy řekne „To nejlepší jsme si pro Vás nechali až ke konci roku.„ Tím naváže na vánoční prodeje a pokusí se tak vyždímat z dané situace vše. Náš osobní názor je , že by se AMD prozatím mohla zdržet vydání Big Navi.
Ony prodeje karet řady RX 50xx jsou víc než slušné a výkonem rozhodně dotahují Nvidii.

 

AMD dělá hardware pro Xbox a PS5 a je ohlášeno aspoň na Xbox Series X rozlišení 8k a RAY-TRACING.  U PS5 se očekává velice podobné specifikace a výkon jako u nového Xboxu. Jelikož konzole určují minimální konfigurace her pro příští roky, dá se očekávat, že minimální požadavky na nové neohlášené hry porostou strmě vzhůru.

Ale teď zpět k Big Navi

Registrací Euroasijské hospodářské komise (EHS) prošly tyto názvy karet RX 5950 XT, RX 5950, RX 5900 a RX 5800 XT, není však jisté, že všechny názvy projdou a budou použity.
Dané RX 5900 a RX 5800 zmínil minulý rok sám Sapphire.
Ale na druhou stranu jak uvádí zdroj
https://videocardz.com/newz/afox-submits-radeon-rx-5950xt-rx-5950-rx-5900-and-rx-5800-xt-to-eec , není však jisté,  zda opravdu půjde o řadu 50xx a nebo o řadu 60xx nebo dokonce může jít o jiné karty s jiným označením např. karty RX Vega nebo Fury.

 

O kartě toho moc nevíme, ale co víme, je přinejmenším zmatené.  Vypadá to, že AMD buď neví co dělá nebo to ví velice dobře a chce,  aby Nvidia byla nervozní jako tomu bylo před a po představení právě řady RX50xx, kdy Nvidia musela narychlo upravovat karty RTX 2060/2070/2080 a přidat označení Super, které by nemátly koncového zákazníka a karty by  byly konkurence schopné vůči novým kartám od AMD.

Aktualizováno 06.03.2020, doplnění informací přímo od AMD

RDNA 2 poskytne 50% zlepšení energetické účinnosti oproti RDNA 1 podle tvrzení AMD.

Toto je stejná účinnost jako u architektury GCN (Polaris / Vega).

Pro AMD je to velký náskok, protože RDNA 2 bude stále obsahovat 7nm architekturu. To se však nemusí přímo promítnout do 50% herního výkonu.

Taková tvrzení je obvykle obtížné potvrdit, dokud nebudou k dispozici skutečné produkty k testům.

 

AMD konečně potvrdilo, že jejich nadcházející herní architektura RDNA 2 poskytne hardwarově RAY-TRACING. To v podstatě znamená stejnou hardwarovou implementaci jako má zatím Xbox Series X.

První obrázek Radeonu RX (Big Navi)? Zdroj: https://videocardz.com/newz/amd-speaks-rdna2-rdna3-zen3-and-zen4-announces-new-roadmaps

 

AMD také potvrdilo, že od roku 2020 budou pro GPU použity dvě architektury.

Počítače orientované GPU budou využívat architekturu CDNA, zatímco čistě herní GPU budou zahrnovat RDNA.

Toto je v podstatě stejný přístup jako má NVIDIA, kde byly Volta a Turing navrženy pro dva různé trhy.

AMD tvrdí, že GPU AMD Arcturus GPU pro nadcházející Radeon Instinct MI100 by mohl být prvním akcelerátorem GPU na bázi CDNA.

 

Architektura AMD Radeon DNA (AMD RDNA) byla navržena pro hraní her a v současné době napájí GPU AMD Radeon RX 50xx.

Architektura AMD RDNA 2 nové generace je plánována tak, aby poskytovala 50% zlepšení výkonu  watt oproti architektuře AMD RDNA první generace.

Bude podporovat hardwarově akcelerovaný RAY-TRACING, stínování s proměnlivou rychlostí (VRS) a další pokročilé funkce.

Očekává se, že první produkty založené na AMD RDNA 2 budou uvedeny na trh koncem roku 2020.

 

Společnost AMD představila svou novou architekturu AMD Compute DNA (AMD CDNA) navrženou pro urychlení výpočetních zatížení datových center. Architektura AMD CDNA první generace, která má být spuštěna koncem letošního roku, zahrnuje 2. generaci AMD Infinity Architecture, která zlepšuje propojení GPU k GPU a je optimalizována pro strojové učení a vysoce výkonné počítačové aplikace. Navazující architektura AMD CDNA 2 bude podporovat AMD Infinity Architecture 3. generace, která umožní spuštění superpočítače nové třídy Exascale.

 

 

Autor: Redakce Počítače-Olomouc.cz

6.3. 2020